گربه ی شما غذا نمی خورد ؟! این فوت و فن ها را یاد بگیرید!

گربه ی شما غذا نمی خورد ؟! این فوت و فن ها را یاد بگیرید!

شما هیچکدام از وعده های غذاییتان را از دست نمیدهید مگر آنکه بیمار باشید؛ این حقیقت در مورد گربه ها نیز صادق است . اگر دوست خزدار شما به مدت بیشتر از ۲۴ ساعت از غذا خوردن امتناع کند ، با مشکلات اساسی و جدی پزشکی مواجه خواهد شد که نیازمند اقدامات فوری است ! حتی الامکان لازم است ، سریعتر با یک دامپزشک مشورت کنید تا عدم اشتهای ناگهانی گربه ی شما را تشخیص دهد.

” اگر گربه کاملاً بدغذا باشد یا اصلاً غذا نخورد، می تواند نشانه ی یک بیماری ثانویه بنام کبد چرب یا هپاتو لیپیدوز باشد.” با وجود اینکه گربه ی شما توسط دامپزشک ویزیت شده و نشانه ی هیچ بیماری جدی و واضحی در وی مشاهده نشده ، ممکن است آزمایشاتی از قبیل سونوگرافی شکم یا تحریک اشتها لازم باشد.

اگر گربه ی شما یک وعده ی غذاییش را نادیده گرفته باشد و برای چند ساعتی از غذا خوردن امتناع کند ، می توان گفت گربه در یکی از حالتهای خلق و خوی خود قرار دارد.در نظر داشته باشید برای یک گربه ی فعال و سرحال این مورد طبیعی است ، در هر حال؛ گربه های بازیگوش برای چند ثانیه ای دست از غذا خوردن می کشند و ادامه ی شیطنت خود را از سر می گیرند!! در واقع آنها فقط می توانند به صورت پراکنده غذا بخورند.

ممکن است گربه هایی که به خوردن غذای خشکشان عادت دارند ، با دادن غذای کنسروی به آنها ، به این دلیل که نمی دانند چیست ، از غذا خوردن امتناع ورزند.

گربه ها با هم متفاوت هستند و این علتی است که ما به آنها علاقه مندیم. علی رغم دلایلی که سبب شده گربه ی شما نسبت به غذا بهانه گیر شود ، راهکارهای ساده ی پیشنهاد شده را امتحان کنید تا به دوباره غذا خوردنش کمک کنید .فقط به خاطر داشته باشید ، هرگز به زور غذا در دهانش نگذارید و یا او را مجبور نکنید که غذا بخورد . این خود می تواند اوضاع را خرابتر کند و نیز منجر به بیزاری و گریز احتمالی وی از غذا خوردن شود.

به آنها غذای بچه گربه ها را بدهید!

اگر گربه ی بالغ شما از خوردن رژیم غذایی معمولش خودداری می کند ، غذایش را با غذای بچه گربه ها جایگزین کنید. این نوع غذا با پروتئین و چربی بیشتر غنی شده تا به نمو بچه گربه های در حال رشد کمک کند ، و نیز اینکه نسبت به غذای گربه های بالغ طعم خوشمزه تری دارد ( و بوی فریبنده تری دارد) .

لازم نیست که غذای خشک معمول گربه ی خود را با این غذا _ غذای بچه گربه ها _ مخلوط کنید ، آنرا مستقیماً به وی بدهید.لازم است بدانید که این غذا هیچگونه اثرات مضر غذایی ندارد و کالری اضافی آنها برای گربه ای که سعی در افزایش یا حفظ وزن دارد عالی است .

به غذای آنها ادویه اضافه کنید!

بسیاری از غذاهای پروبیوتیکی که مخصوص گربه ها تولید می شوند ، دارای طعم و مزه ی خوبی هستند و اشتها آورند. نتیجه گیری با دامپزشک شماست که کدام نوعِ مناسبِ ادویه را برای گربه ی شما انتخاب کند ( معمولاً به شکل پودر هستند) . آنرا روی غذای معمول _ خشک _ یا غذای کنسروی گربه تان بپاشید. همچنین برای بسیاری از گربه ها ،جهت تحریک اشتها می توانید از علف گربه (سنبل بری ) روی غذایشان استفاده کنید.

اگر گربه ی شما عادت داشته که از رژیم غذایی خشک استفاده کند ، به آن آب اضافه نکنید . برخی از گربه ها واقعاً نسبت به بافت و شکل غذا حساسند . وقتی که شما آنرا تغییر می دهید ، مخصوصاً با اضافه کردن آب بدان ، آنها معمولاً شکل جدید غذایشان را نمی پسندند.

برش های گوشت ( کالباس سالم ) را امتحان کنید!

یک پیشنهاد غذایی شگفت انگیز برای گربه های بد غذا و بهانه گیر توسط دامپزشکان ، گوشت های اغذیه فروشی ها مثل گوشت بوقلمون است ! ماکیان یکی از نزدیکترین موارد به غذایی است که یک گربه باید در طبیعت و حیات وحش بخورد.اگر آنها به غذاهای فراوری شده علاقه ای نداشته باشند ، و غذاهای تجاری که به او پیشنهاد میدهید ، به طعمه ای که در طبیعت صید می کنند نزدیکتر باشد ، ممکن است اشتهای آنها را تحریک کند.

چطور باید اینگونه غذاها را سرو کنید ؟ مقداری از تکه های بوقلمون یا مرغی که در فر کباب شده را ریش ریش کرده ، همراه با غذای خشک گربه یا غذای آبدارش به وی بدهید .فقط اطمینان حاصل کنید که تنوعش را حفظ کرده و تا آنجا که امکان دارد به نوع طبیعی اش نزدیکتر باشد. از گوشت های فراوری شده که سدیم بالایی دارند و حاوی ترکیبات مصنوعی هستند پرهیز کنید.روی هم رفته مقدار غذایی که بدین طریق به وی میدهید ، باید به کمتر از ۱۰% غذای او محدود شود.

غذای کنسروش را گرم کنید!

غذای کنسروی سرد گربه ی خود را به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه در مایکروویو قرار دهید . این زمانی که صرف گرم کردن غذا و درآوردن بوی غذا میشود ، باید به شکل ترفندی برای جذب بسیاری از گربه ها به غذا استفاده شود.باید توجه داشته باشید ، پاسخی که گربه ها به دما و رایحه ی قوی غذا میدهند ، بسیار بیشتر از خود غذاست.دقت داشته باشید فقط لازم است غذا را گرم نمایید ، به عبارت دیگر ، در درجه ی حرارتی سرو شود که مناسب بوده و خیلی گرم نباشد.

 

نویسنده : اندرو دنیلز

مترجم : ساجده اصغری

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل