سرطان لنفوسیت (لنفوم) در گربه ها

سرطان لنفوسیت (لنفوم) در گربه ها

 

لنفوم نوعی ازسرطان است که منشاء ان سلول های لنفوسیت است .لنفوسیت ها نوعی از گلبول های سفید خون هستند که نقش مهم و یکپارچه در دفاع بدن در سیستم ایمنی دارند. دو نوغ لنفوسیت وجود  دارد:سلول های BوT . لنفوم ممکن است شامل تکثیر نئوپلاستیک های BیاTیا هیچ نوعی از لنفوسیت های BوT نباشد. و همچنین در مغزاستخوان،گره های لنفی واندام های احشایی رخ میدهد. مشخص شده است که لنفوم حدود ۹۰%سرطان خون را به عهده داردوسبب تقریبا۳۳% همه ی تومورها ورایج ترین علت هایپرلکسمی در گربه هاست.

علایم وانواع لنفوم

علاین ان به شدت متغیر وبستگی به اناتومیک تومور دارد.در زیرانواع مختلفی از لنفوم به همراه علائم مرتبط با ان در گربه ها مشاهده شده است.

فرم میانی(درفضای بین شش ها رخ میدهد)

۱- تنفس با دهان باز

۲- سرفه کردن

۳- کم اشتهایی

کاهش وزن

فرم غذایی(در دستگاه گوارش،شکم و کبد اتفاق میافتد)

 1. بی اشتهایی
 2. بی حالی
 3. استفراغ
 4. یبوست
 5. اسهال
 6. مدفوع سیاه یا قیراندود
 7. خون تازه درمدفوع

فرم چند مرکزی(در گره های لنفی رخ میدهد)

 1. گره های لنفی متورم
 2. کم اشتهایی
 3. کاهش وزن
 4. افسردگی

فرم انفرادی:علائم بسته به موقعیت بروز میکند

فرم کلیه(در کلیه هااتفاق می افتد)

 1. بی اشتهایی
 2. استفراغ
 3. ضعف

افزایش دفع ادرار و عطش

تشخیص ها

شما باید تاریخچه ای از سلامتی گربه خود و شروع علائم آن را به دامپزشک بدهید .

تاریخچه و جزییاتی که شما رائه میدهید نشانه هایی را راجبه ارگان هایی که در درجه اول تحت تاثیر قرار گرفته اند میدهد

دانستن نقطه شروع می تواند تشخیص ها را آسانتر کند از وقتی که تاریخچه اولیه گرفته شده است دامپزشک شما یک درمان فیزیکی کامل را روی گربه شما انجام خواهد داد.

آزمایش روتین آزمایشگاهی شامل شمارش کامل گلبول های خون ،مشخصات بیوشیمی  و تجزیه شیمیایی ادرار می شود.

نتیجه های ازمایش خون آنمی یا حضور غیر طبیعی تعداد زیاد لنفوبلاست ها در خون و وضعیتی که لنفوبلاستوز نامیده می شود نشان میدهد.

لنفوبلاست ها سلول های نابالغی هستند که از شکل بالغ لنفوسیت ها مشتق گرفته شده اند آنها در حالت معمول در مغز استخوان قرار دارند اما اگر به طور غیر قابل کنترل زیاد شوند ممکن است به خون محیطی مهاجرت کنند.

پروفایل بیوشیمی ممکن است کراتین بالا غیر طبیعی، نیروژن اوره سرم، آنزیم های کبد  و سطوح کلسیم را نشان می دهد

تجزیه شیمیایی ادرارهم ممکن است سطوح بالا غیر طبیعی از بیلی روبین رنگدانه و پروتئین را در ادرار آشکار کند گربه های تحت تاثیر قرار گرفته برای ویروس لوسمی که مرتب همراه لنفوم ها هستن همچنین مورد آزمایش قرار میگیرند

دامپزشک شما همچنین از تصویر برداری تشخیصی برای مکان یابی تومورهاو بافت برداری از مغز استخوان در تایید قطعی تشخیص استفاده خواهد کرد.

درمان ها

شیمی درمانی و رادیوتراپی می تواند استفاده شود اما شما نیاز خواهی داشت تا با یک آنکولوژیست  مشورت کنید تا مشخص شود آیا گربه شما یک داوطلب خوب برای این نوع درمان هست یا نه؟ که این بستگی به سن گربه و سلامت کلی گربه شما دارد و همچنین بسته به نوع لنفوم جراحی در بعضی بیماران انجام می شود برش جراحی همچنین باید به دامپزشک شما اجازه دهد تا نمونه ای از تومور را برای آزمایشگاه جمع آوری کند.

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل