تجمع مایعات در شکم سگ‌ها (آسیت) (fluid in the abdomen)

تجمع مایعات در شکم سگ‌ها (آسیت) (fluid in the abdomen)

 

آسیت، اصطلاح پزشکی است که به ساخته شدن مایعات در شکم سگ اشاره دارد. این ممکن است باعث علائمی مانند استفراغ ، ناراحتی در شکم و کاهش اشتها شود. علل مختلفی ممکن است مسبب بروز علائم باشد ، بنابراین درمانها با توجه به دلایل رخداد بیماری متغیر است.

علائم و نشانه‌ها

  • بی‌حالی

  • بی ‌اشتهایی

  • استفراغ

  • افزایش وزن

  • ضعف در بعضی مواقع

  • علائم ناراحتی هنگام لمس شکم

  • شنیدن صدا‌های آرام هنگام دراز کشیدن

تنفس دشوار یا تنگی نفس ممکن است به دلیل تورم شکم و ایجاد فشار بر سینه ، یا به دلیل ایجاد مایعات در فضای بین دیواره قفسه سینه و ریه ها (pleural effusion) ایجاد شود. حیوانات نر گاهی اوقات تجمع مایع موجود را در بیضه هت یا آلت تناسلی نشان دهند.

دلایل تجمع مایعات در شکم سگ‌ها

دلایل زیادی برای تجمع مایعات (edema) در شکم وجود دارد. برخی از این موارد شامل خونریزی شکم ، سرطان شکم ، التهاب آستر شکم ، پارگی مثانه ، آسیب کبد ، سطح پایین پروتئین در خون (hypoproteinemia) و نارسایی قلب راست است که نمی تواند خون کافی را برای تأمین نیازهای بدن پمپ کند.

یک وضعیت پزشکی معروف به nephritic syndrome وجود دارد که سگ دارای پروتئین زیاد در ادرار کلسترول بالا در خون است که ممکن است باعث تشکیل مایعات در شکم باشد.

تشخیص

برای تشخیص آسیت ، ارزیابی مایع شکمی روش کلی است. این روش شامل آزمایش مایع شکمی برای تجزیه و تحلیل ویژگی هایی مانند وجود باکتری ها ، آرایش پروتئین و خونریزی است. دامپزشک همچنین می تواند ادرار را تجزیه و تحلیل کند ، یا اشعه ایکس و سونوگرافی را روی سگ انجام دهد تا علت ایجاد مایعات شکمی را مشخص کند.

تشخیص علت ایجاد مایعات در شکم ممکن است از آسیب کبد ، تا مثانه پاره شده  تا نارسایی مادرزادی قلب راست باشد. علائم اضافی به تعیین روشهای تشخیصی بیشتر کمک می کند.

درمان

درمان تا حد زیادی به علت اصلی بروز آسیت بستگی دارد. اگر علائم شدید باشد و حیوان ناراحتی زیادی داشته باشد ، ممکن است اقدام به برداشتن مایعات شود تا حیوان راحت تر شود.

جراحی ممکن است در بعضی موارد ضروری باشد. به عنوان مثال ، اگر توموری وجود داشته باشد یا برای کنترل خونریزی شکمی.

داروها با توجه به علت اصلی تعیین می شوند. به عنوان مثال ، تولید مایعات به دلیل عفونت باکتریایی (septic ascites) نیاز به درمان آنتی بیوتیکی دارد. توجه به این نکته حائز اهمیت است که درمان دارویی تهاجمی با داروهای ادرارآور ، که برای از بین بردن مایعات اضافی بدن استفاده می شود ، ممکن است باعث پایین آمدن پتاسیم در خون شود ، شرایطی که به hypokalemia معروف است. این می تواند علائم را بدتر کند و منجر به عوارض بعدی شود.

مدیریت بیماری پس از درمان

پس از تجویز پزشک ، علائم را پیگیری کرده و داروها را به طور مرتب استفاده کنید. همچنین ، نمک رژیم غذایی را محدود کنید ، زیرا به کنترل تجمع مایعات در رابطه با برخی از دلایل آسیت مانند آسیب کبد ، نارسایی قلبی و سطح پایین پروتئین در خون کمک می کند.

پیشگیری

با توجه به اینکه علل مختلفی از بروز آسیت وجود دارد ، هیچ روش پیشگیری همه جانبه ای وجود ندارد که بتوان آن را توصیه کرد. برای جلوگیری از ایجاد مایعات شکمی به دلیل تروما ، سگ ها را در مکان های محدود نگه دارید تا از دسترسی به جاده ها و مناطق خطرناک دیگر که ممکن است حوادث آسیب زا در آن رخ دهد ، جلوگیری کنید.

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل